INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Konrad Brandel     

Konrad Brandel  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brandel Konrad (1838–1920), fotograf zawodowy, wynalazca kamery ręcznej. Urodził się 26 XI w Warszawie i tam do szkół uczęszczał. Następnie wstąpił do zakładu fotograficznego Karola Beyera i był jednym z pierwszych i wybitnie uzdolnionych jego współpracowników. W r. 1865 otworzył wspólnie z M. Olszyńskim, również współpracownikiem K. Beyera, oraz z Władysławem Brandlem zakład fotograficzny przy ul. Nowy Świat 57, gdzie poza zwykłemi zdjęciami fotograficznemi wykonywano pierwsze w Warszawie roboty z zakresu fototypji. Dzięki temu otrzymał tytuł fotografa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował również nad udoskonaleniem suchych płyt bromo-srebrnych. W roku 1884 zbudował kamerę ręczną 6x9 cm do zdjęć szybkich. Na pomysł swego aparatu wpadł samodzielnie, jemu też należy przyznać zasługę wynalazku, który w krótkim stosunkowo czasie zyskał niebywałe rozpowszechnienie. Cesarz Franciszek Józef nagrodził wynalazcę orderem. Do kamery swojej B. zastosował kasetę podwójną, którą pierwszy wynalazł. Przy pomocy swego aparatu, nazw. »fotorewolwerem«, B. dokonał zdjęć migawkowych podczas pobytu w Skierniewicach trzech cesarzy w r. 1884. Brał on udział w wystawach krajowych i zagranicznych i odznaczony został licznemi medalami za swe fotografje. Zmarł 20 X 1920 r. w Toruniu. Pochowany został na Powązkach w Warszawie.

 

Anders L., Brandla fotografa zasługi, O swoim słów parę, »Fotograf Warszawski« 1905, nr 10, s. 150–4.

Aleksander Maciesza

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.